Potpredsednica Vlade Republike Srbije i predsednica Koordinacionog tela za rodnu ravnopravnost Zorana Mihajlović izjavila je, povodom obeležavanja Međunarodnog dana žena, da je Srbija danas primer mnogim zemljama u Evropi i svetu po rodnoj ravnopravnosti.
Mihajlović je, gostujući u Jutarnjem programu RTS-a, rekla da je to dan borbe za ženska prava i da moramo više da radimo sa mladima i da im objasnimo da 8. mart nije samo čestitka majci, već borba za jednaka prava.
Pokazali smo da imamo političku volju i podršku, danas imamo 11 ministarki u Vladi, jedni smo od retkih koji su uveli rodno odgovorno budžetiranje, prvi van Evropske unije i Indeks rodne ravnopravnosti, istakla je ona.
Ipak, još mnogo je posla pred nama i moramo da radimo brže, jer jednaki uslovi za život i rad znače boljitak za celo društvo, podvukla je potpredsednica Vlade.
Novi zakon o rodnoj ravnopravnosti koji pripremamo, kako je dodala, doneće i to da neće moći više da vas pitaju o privatnom životu, da li ćete i kada da rađate, da vas seksualno uznemiravaju ili vam daju otkaz ako ste na trudničkom i porodiljskom odsustvu.
Obezbedićemo i ravnopravno učešće žena u upravljačkim i nadzornim odborima, a za one koji ne poštuju zakon predviđene su kazne. Ne bih se vraćala u prošlost, kada smo imali opstrukcije onih koji nisu razumeli da jednake mogućnosti znače napredak društva, verujem da ćemo u maju imati zakon o rodnoj ravnopravnosti u parlamentu, poručila je ona.
Ona se osvrnula i na pandemiju koronavirusa, rekavši da su žene i sada opterećenije i u težem položaju jer neplaćene poslove dnevno rade četiri sata duže, u prvim linijama borbe su i kao medicinske radnice, zaposlene u socijalnim ustanovama, staračkim domovima, trgovinskim radnjama.
Važno je da objasnimo da je današnji dan posvećen i ženama koje su pre 100 godina marširale Njujorkom, Klari Cetkin koja se borila da žene mogu da glasaju i da imaju veća prava. Mnogo smo postigli, ali to nije dovoljno, moramo brže, zaključila je Mihajlović.